The Iced Latte Work
Roasted, creamy & soothing: This Iced Hojicha Latte brings the warm, slightly chocolatey notes of our roasted Japanese green tea into a refreshing summer drink – perfect for relaxed afternoons.
Roasted, creamy & soothing: This Iced Hojicha Latte brings the warm, slightly chocolatey notes of our roasted Japanese green tea into a refreshing summer drink – perfect for relaxed afternoons.
Hojicha is the gentler alternative to matcha – with significantly less caffeine and a pleasantly nutty-caramel aroma. Combined with cold, creamy plant-based milk, it creates an iced latte that is both soothing and refreshing. Easy to make, incredibly well-rounded in flavor – and perfect for your little break.

🔍 The recipe at a glance
| feature | Details |
|---|---|
| Target | Hojicha Iced Latte |
| category | Vegan, Hojicha, Getränk |
| kitchen | Iced Latte, Sommerdrink, Hojicha Latte, Rösttee-Drink |
| preparation | 10 Minuten |
| Total time | 2 Minuten |
| portions | 2 Gläser |
| calories | 80 bis 130 |

💡 Tips & Tricks
Was ist Hojicha genau?
Wie unterscheidet sich Hojicha von Matcha?
Wann trinkt man Hojicha am besten?
Kann ich Hojicha auch heiß trinken?
📊 Nährwerte pro Portion (ca.) / abhängig von Milchwahl:
| Nutritional value | Amount per serving |
|---|---|
| calories | 80 bis 130 |
| Fat | 2–5 g |
| carbohydrates | 8–15 g |
| protein | 1–3 g |
| fiber | 0.5–1 g |
-
Vegan
-
Gluten free
when using gluten-free flour
-
Perfect for conscious moments
Buy Matcha:
More Matcha Recipes
-
Gluten-free Cinnamon Roll Matcha Baked Oats
Cinnamon meets matcha: soft, sweet & oven-warm 💚🍥 These Cinnamon Roll Baked Oats are the perfect breakfast for anyone who loves cinnamon rolls—but gluten-free, stress-free, and with an extra matcha...
-
Iced Matcha Latte
Refreshing, invigorating, simply mega delicious – the Iced Matcha Latte is the perfect drink for hot days! In this guide, we show you how to easily mix it yourself: with...
-
Matcha Martini – Virgin & Boozy Version 🍸
Whether alcohol-free or with a kick, our Matcha Martini is the perfect drink for matcha lovers with style. Creamy, green, elegant!

