Fersken Matcha Latte
Sommer i et glas 🍑💚
Solmodne ferskner, cremet ris-kokosmælk og de fineste HEALTHBAR Ceremoniel Matcha – en forfriskende drik med frugtagtig sødme og en mild aroma af grøn te.

🔍 Opskriften i korte træk
| Merkmal | Details |
|---|---|
| Gericht | Getränk, Erfrischungsgetränk, Sommerdrink |
| Kategorie | Vegan, Matcha, Fruchtig |
| Küche | Fusion |
| Zubereitung | ca. 5 Minuten |
| Backzeit | - |
| Gesamtzeit | ca.5 Minuten |
| Portionen | 1 Portion |
| Level | Easy |
| Kalorien | ca. 110 kcal |

💡 Tips og tricks
Kann ich auch gefrorene Pfirsiche verwenden?
Schmeckt das auch mit anderer Milch?
Kann ich den Drink süßer machen?
Passt das Rezept auch warm?
Warum HEALTHBAR Matcha?
📊 Nährwerte pro Glas (ca.)
| Nährwert | Menge pro Glas |
|---|---|
| Kalorien | 110 kcal |
| Fett | 3 g |
| Kohlenhydrate | 20 g |
| Eiweiß | 1 g |
-
Vegansk
-
Glutenfri
når man bruger glutenfri mel
-
Perfekt til bevidste øjeblikke
Køb Matcha:
Flere Matcha-opskrifter
-
Glutenfri kanelsnegle med matcha-bagte havregryn
Kanel møder matcha: blød, sød og ovnvarm 💚🍥 Disse kanelsneglebagte havregryn er den perfekte morgenmad for alle, der elsker kanelsnegle – men glutenfri, stressfri og med en ekstra matcha-vibe. Saftige...
-
Iced Matcha Latte
Forfriskende, livlig, simpelthen mega lækker – Iced Matcha Latte er den perfekte drink til varme dage! I denne vejledning viser vi dig, hvordan du nemt kan lave den selv: med...
-
Matcha Martini – Virgin & Boozy Version 🍸
Uanset om den er alkoholfri eller med et kick, er vores Matcha Martini den perfekte drink for matcha-elskere med stil. Cremet, grøn, elegant!

