Stracciatella mælk Matcha Latte
Cremet, chokoladeagtig, grøn 💚🍫
Stracciatella møder Matcha – denne latte er ikke kun et visuelt højdepunkt, men kombinerer også mørk chokolade med fintmalet HEALTHBAR Ceremoniel Matcha til et iskoldt øjeblik af nydelse.

🔍 Opskriften i korte træk
| Merkmal | Details |
|---|---|
| Gericht | Getränk, Sommerdrink, Latte |
| Kategorie | Vegan, Matcha, Schokolade |
| Küche | Modern, Fusion |
| Zubereitung | ca. 5 Minuten |
| Backzeit | - |
| Gesamtzeit | ca. 5 Minuten |
| Portionen | 1 Portion |
| Level | Easy |
| Kalorien | ca. 180 kcal |

💡 Tips og tricks
Kann ich auch eine heiße Version machen?
Funktioniert das auch mit weißer Schokolade?
Welche Milch eignet sich am besten?
Muss ich die Milch wirklich mixen?
Welcher Matcha ist der richtige für dieses Rezept?
📊 Nährwerte pro Glas (ca.):
| Nährwert | Menge pro Glas |
|---|---|
| Kalorien | 180 kcal |
| Fett | 8 g |
| Kohlenhydrate | 20 g |
| Eiweiß | 3 g |
-
Vegansk
-
Glutenfri
når man bruger glutenfri mel
-
Perfekt til bevidste øjeblikke
Køb Matcha:
Flere Matcha-opskrifter
-
Glutenfri kanelsnegle med matcha-bagte havregryn
Kanel møder matcha: blød, sød og ovnvarm 💚🍥 Disse kanelsneglebagte havregryn er den perfekte morgenmad for alle, der elsker kanelsnegle – men glutenfri, stressfri og med en ekstra matcha-vibe. Saftige...
-
Iced Matcha Latte
Forfriskende, livlig, simpelthen mega lækker – Iced Matcha Latte er den perfekte drink til varme dage! I denne vejledning viser vi dig, hvordan du nemt kan lave den selv: med...
-
Matcha Martini – Virgin & Boozy Version 🍸
Uanset om den er alkoholfri eller med et kick, er vores Matcha Martini den perfekte drink for matcha-elskere med stil. Cremet, grøn, elegant!

